На головну сторінку

Основні права профспілок і їх класифікація

Повна і об'ємна регламентація основних прав профспілок міститься в Законі про профспілки.

Стаття 2 названого Закону визначає профспілку як добровільне суспільне об'єднання громадян, пов'язаних спільними виробничими, професійними інтересами по роду їх діяльності, що створюється з метою представництва і захисту їх соціально-трудових прав і інтересів.

Основна задача профспілок пов'язана із здійсненням ними головної функції - захисту прав і інтересів працівників в сфері труда і пов'язаних насилу відносин.

Правосуб'єктність профспілок як юридичних осіб виникає з моменту їх реєстрації в органах Міністерства юстиції РФ в повідомному порядку.

Основні права профспілок на практиці трансформуються в суб'єктивні права їх органів. Профспілковий орган - це орган, освічений відповідно до статуту профспілки, об'єднання (асоціації) профспілок або положенням про первинну профспілкову організацію. Якщо правоздатністю в сфері труда володіють всі профспілки, то дієздатністю т. е. здатністю своїми діями здійснювати надані їм права, володіють не всі профспілки загалом, а тільки їх органи.

Основним правам профспілок присвячена гл. II Закону про профспілки.

1. Право профспілок на представництво і захист соціально-трудових прав і інтересів працівників (ст. 11 Закону про профспілки).

Конституція РФ, підкреслюючи роль громадськості в захисті законних інтересів людини, в ст. 30 указала, що кожний має право створювати профспілки. На жаль, на підприємствах середнього і малого бізнесу звичайно не створюються комісії з трудових спор, т. е. відсутні органи, які повинні захищати інтереси працівників. Це відбувається по різних причинах: негативне відношення деяких роботодавців до діяльності профспілок, оскільки вони обмежують їх владу; переслідування працівників, що звернулися в профспілку для захисту порушеного права; слабе знання працівниками трудового законодавства, а в зв'язки з цим і небажання захисту порушених прав за допомогою профкома або комісії з трудових спор. У умовах безробіття для збереження свого робочого місця працівник нерідко вимушений пожертвувати своїми законними правами.

Захисту трудових прав працівників профспілками присвячена гл. 58 ТК РФ.

Право профспілок на захист соціально-трудових прав і інтересів працівників реалізовується в чотирьох організаційно-правових формах:

1) участь профспілок у відносинах соціального партнерства. Всі нормативні умови соціально-партнерських угод і колективних договорів приймаються з участю профспілок. Так, представники общероссийских об'єднань профспілок нарівні з представниками общероссийских об'єднань роботодавців і Уряди РФ є членами такого органу соціального партнерства, як Російська трьохстороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин, діюча на федеральному рівні. Трьохсторонні комісії з регулювання соціально-трудових відносин можуть утворюватися і в суб'єктах РФ, до складу яких також входять представники профспілок. Крім того, на федеральному рівні або на рівні суб'єкта РФ можуть створюватися галузеві (міжгалузеві) комісії з метою проведення колективних переговорів, підготовки проектів галузевих (міжгалузевих) угод і їх висновок; на локальному рівні, т. е. на рівні конкретної організації, - комісія для ведіння колективних переговорів, підготовки проекту колективного договору і його висновок.

У сферу діяльності цих комісій ст. 35 ТК РФ включає: забезпечення регулювання соціально-трудових відносин; ведіння колективних переговорів і підготовку проектів колективного договору, угод, їх висновок; організацію контролю за виконанням колективного договору і угод.

Шляхом представництва інтересів працівників профспілками у вказаних комісіях реалізовується також право профспілок, їх об'єднань (асоціацій), а також первинних профспілкових організацій і їх органів на ведіння колективних переговорів, висновок угод, колективних договорів і контроль за їх виконанням (ст. 13 Закону про профспілки).

Представництво профспілок, їх об'єднань (асоціацій) на ведіння колективних переговорів, висновок угод від імені працівників на федеральному, галузевому або територіальному рівнях визначається з урахуванням кількості членів профспілки, що об'єднуються ними.

У випадку якщо в організації діє трохи первинних профспілкових організацій різних профспілок, їх представництво в колективних переговорах, висновку колективних договорів визначається з урахуванням кількості членів профспілки, що представляються.

Забороняється ведіння переговорів і висновок угод і колективних договорів від імені працівників особами, що представляють роботодавця.

Роботодавці, їх об'єднання (союзи, асоціації), органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування зобов'язані вести колективні переговори з первинними профспілковими організаціями, профспілками, їх об'єднаннями (асоціаціями) з соціально-трудових питань, а також з питань висновку колективних договорів, угод, якщо первинні профспілкові організації, профспілки, їх об'єднання (асоціації) виступають ініціаторами таких переговорів, і укладати колективні договори, угоди на узгоджених сторонами умовах.

Первинні профспілкові організації, профспілки, їх об'єднання (асоціації) мають право здійснювати профспілковий контроль за виконанням колективних договорів, угод.

У разі порушення роботодавцями, їх об'єднаннями (союзами, асоціаціями), органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування умов колективного договору, угоди первинні профспілкові організації, профспілки, об'єднання (асоціації) профспілок і їх органи мають право направляти їм уявлення про усунення цих порушень, яке розглядається в тижневий термін. У разі відмови усунути ці порушення або недосягнення угоди у вказаний термін розбіжності розглядаються відповідно до законодавства;

2) участь профспілок в застосуванні встановлених умов труда в організації, яке виявляється в тому, що адміністрація зобов'язана погоджувати з виборним профспілковим органом:

а) графік змінності (ст. 103 ТК РФ);

б) правила внутрішнього трудового розпорядку (ст. 190 ТК РФ);

в) залучення до понаднормових робіт, роботи у вихідних і неробочі святкові дні (ст. ст. 99, 113 ТК РФ);

г) графік відпусків (ст. 123 ТК РФ);

д) систему оплати труда, а також системи преміювання, стимулюючих доплат і надбавок, в тому числі підвищення оплати за роботу в нічний час, вихідні і неробочі святкові дні, понаднормову роботу і в інших випадках (ст. ст. 135, 144 ТК РФ);

3) участь профспілок в дозволі трудових суперечок, в процесі якого реалізовується, зокрема, право профспілок на захист інтересів працівників в органах по розгляду трудових суперечок (ст. 23 Закону про профспілки).

Для захисту соціально-трудових і інших цивільних прав і професійних інтересів своїх членів профспілки можуть створювати юридичні служби і консультації.

У разах порушення законодавства про труд профспілки мають право на прохання членів профспілок, інших працівників, а також з власної ініціативи звертатися із заявами в захист їх трудових прав до органів, що розглядають трудові спори.

З 1992 р. профспілки виключені з числа органів, що розглядають індивідуальні трудові спори, оскільки, представляючи інтереси членів профспілки, не можуть бути об'єктивними арбітрами. Згідно з ст. 382 ТК РФ органами по розгляду індивідуальних трудових суперечок є комісії з трудових спор і суди.

Стаття 391 ТК РФ дає право відповідній профспілці, що захищає інтереси працівника, що є членом цієї профспілки, звернутися із заявою в суд у випадку, якщо працівник не згодний з рішенням комісії з трудових спор або коли звертання до суду відбувається минуя комісію з трудових спор. Профспілки можуть виділити своїх представників для захисту в суді інтересів працівника, навіть коли позов заявлений ним самим.

У сфері урегулювання колективних трудових суперечок профспілки мають права (ст. 14 Закону про профспілки):

а) на участь в урегулюванні колективних трудових суперечок;

б) на організацію і проведення відповідно до законодавства страйків, зборів, мітингів, вуличних ходів, демонстрацій, пікетування і інших колективних дій, використовуючи їх як засіб захисту соціально-трудових прав і інтересів працівників. Очолюючий страйк орган (відповідний орган профспілки) має право скликати збори (конференції) працівників, отримувати від роботодавця інформацію з питань, що зачіпають інтереси працівників, залучати фахівців для підготовки висновків з спірних питань. Очолюючий страйк орган має право також припинити страйк (ст. 411 ТК РФ);

4) здійснення профспілкового контролю за дотриманням законодавства про труд (ст. 19 Закону про профспілки).

Згідно ст. 19 Закону про профспілки профспілки мають право на здійснення профспілкового контролю за дотриманням роботодавцями, посадовими особами законодавства про труд, в тому числі з питань трудового договору (контракту), робочого часу і часу відпочинку, оплати труда, гарантій і компенсацій, пільг і переваг, а також з інших соціально-трудових питань в організаціях, в яких працюють члени даної профспілки, і мають право вимагати усунення виявлених порушень. Роботодавці, посадові особи зобов'язані в тижневий термін з моменту отримання вимоги про усунення виявлених порушень повідомити профспілці про результати його розгляду і прийняті заходи.

Для здійснення профспілкового контролю за дотриманням законодавства про труд профспілки мають право створювати власні інспекції труда, які наділяються повноваженнями, передбаченими положеннями, що затверджуються профспілками.

Існує думка про те, що після утворення федеральної інспекції труда легалізація інспекцій профспілок (правових і технічних) не оправданна, оскільки вони не мають владних повноважень. Однак потрібно відмітити, що інтереси інспекцій співпадають, а у разі масових перевірок державної інспекції труда необхідна допомога інспекцій труда профспілок.

Профспілки, їх інспекції труда при здійсненні цих повноважень взаємодіють з державними органами нагляду і контролю за дотриманням законодавства про труд.

Профспілкові інспектори труда, уповноважені (довірені) особи з охорони труда профспілок має право:

а) безперешкодно відвідувати організації незалежно від форм власності і підлеглості, в яких працюють члени даної профспілки, для проведення перевірок дотримання законодавства про труд і законодавства про профспілки, а також виконання роботодавцями умов колективного договору, угоди;

б) провести незалежну експертизу умов труда;

в) брати участь в розслідуванні нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;

г) захищати права і інтереси членів профспілки з питань відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю на роботі;

д) пред'являти роботодавцям вимоги про припинення робіт у разах безпосередньої загрози життя і здоров'ю працівників;

е) направляти роботодавцям обов'язкові для розгляду розпорядження про усунення виявлених порушень;

ж) звертатися до відповідних органів з вимогою про залучення до відповідальності осіб, винних в порушенні законів і інакших актів, вмісних норми трудового права, прихованні фактів нещасних випадків на виробництві. Так, при галузевих профспілкових органах є технічна інспекція труда, що здійснює профспілковий контроль за охороною труда на підвідомчих виробництвах, а також правова інспекція труда, що здійснює такий контроль за дотриманням трудового законодавства. Обидві ці профспілкові інспекції мають право ставити питання про залучення до відповідальності посадових осіб адміністрації, винних в трудових правопорушеннях.

2. Права профспілок на сприяння зайнятості населення (ст. 12 Закону про профспілки). Дана група прав включає в себе наступні права профспілок:

1) брати участь в розробці державної політики в області сприяння зайнятості (п. 1 ст. 21 Закони про зайнятість населення). З метою виробітку узгоджених рішень по визначенню і здійсненню політики зайнятості населення на федеральному, територіальних рівнях в рамках соціального партнерства створюються координаційні комітети сприяння зайнятості населення з представників об'єднань профспілок, інакших представницьких органів працівників, роботодавців, органів служби зайнятості і інших зацікавлених державних органів, суспільних об'єднань, що представляють інтереси громадян, особливо потребуючих соціального захисту;

2) пропонувати заходи по соціальному захисту членів профспілок, що вивільнюються внаслідок реорганізації або ліквідації організації.

Закон про профспілки розширив перелік основ, що зумовлюють необхідність повідомлення профспілкових органів при вивільненні працівників, що намічується. Так, в ньому вказується, що ліквідація організації, її підрозділів, зміна форми власності або організаційно-правової форми організації, повне або часткове припинення виробництва (роботи), манлива за собою скорочення кількості робочих місць або погіршення умов труда, можуть здійснюватися тільки після попереднього повідомлення (не менш ніж за три місяці) відповідних профспілок і проведення з ними переговорів про дотримання прав і інтересів членів профспілки.

Дана норма розширила перелік обставин, при яких потрібно попереднє повідомлення профспілок. Воно стало необхідним не тільки при масовому вивільненні працівників, як це було встановлене раніше в законодавстві про зайнятість, але і у разах припинення виробництва (роботи), реорганізації або ліквідацій організації, манливого будь-яке скорочення чисельності працівників, а також погіршення умов труда.

Стаття 73 ТК РФ встановлює особливий порядок зміни істотних умов трудового договору, що стосуються режиму робочого часу, для тих випадків, коли зміни організаційних або технологічних умов труда можуть спричинити масове звільнення працівників. У цих випадках з метою збереження робочих місць роботодавець має право вводити режим неповного робочого часу на термін до шести місяців, при цьому обов'язково повинен враховувати думку виборного профспілкового органу організації;

3) здійснювати профспілковий контроль за зайнятістю і дотриманням законодавства в області зайнятості;

4) вносити на розгляд органів місцевого самоврядування пропозиції про перенесення термінів або тимчасове припинення реалізації заходів, пов'язане з масовим вивільненням працівників. Так, у разах масового вивільнення працівників і ускладнень в їх подальшому працевлаштуванні органи виконавчої влади суб'єктів РФ, органи місцевого самоврядування за пропозицією профспілкових органів можуть припинити на термін до шести місяців рішення про проведення поетапного їх вивільнення протягом року, здійснюючи фінансування даних заходів за рахунок коштів відповідних бюджетів. При цьому пропозиції профспілок, направлені до відповідних органів влади і роботодавцям, підлягають обов'язковому розгляду;

5) сприяти забезпеченню соціальних гарантій працівників в питаннях організації зайнятості, прийому на роботу (службу), звільнення, надання пільг і компенсацій відповідно до законодавства РФ.

Розірвання трудового договору (контракту) з працівником - членом профспілки з ініціативи роботодавця може бути зроблено тільки з попередньої згоди відповідного профспілкового органу у випадках, передбачених законодавством, колективними договорами, угодами.

Оскільки профспілки виступають представниками працівників при укладенні колективного договору, то вони мають право вимагати від роботодавця включення в колективний договір конкретних заходів по забезпеченню зайнятості (наприклад, надання особам, належним звільненню в зв'язку з скороченням штату працівників, додаткового часу для пошуку роботи).

Крім того, залучення і використання в Російській Федерації іноземної робочої сили здійснюється з урахуванням думки відповідно общероссийских об'єднань (асоціацій) профспілок або територіальних об'єднань (асоціацій) організацій профспілок.

3. Права профспілок в сфері нормотворчества. Відповідно до Конституції РФ профспілки не володіють правом законодавчої ініціативи, однак всі проекти нормативно-правових актів, що зачіпають соціально-трудові права працівників, приймаються федеральними органами державної влади по узгодженню з общероссийскими профспілками і їх об'єднаннями (асоціаціями). Наприклад, прийняття проекту Трудового кодексу РФ повинне бути узгоджене з общероссийским об'єднанням профспілок. Такі ж проекти розглядаються і приймаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування з урахуванням думки відповідної профспілки. Таким чином, всі нормативні акти, що зачіпають соціально-трудові права працівників, повинні пройти випробування профспілок, які можуть зробити по них зауваження, пропозиції.

Згідно ст. 11 Закону про профспілки профспілки мають право виступати з пропозиціями про прийняття відповідними органами державної влади законів і інакших нормативних правових актів, що стосується соціально-трудової сфери.

Профспілки також мають право приймати свої корпоративні акти, що регламентують їх внутрішню діяльність, наприклад статут профспілки, положення про первинну профспілкову організацію.

4. Право профспілок на інформацію (ст. 17 Закону про профспілки) включає в себе наступні права:

1) безкоштовно і безперешкодно отримувати від роботодавців, їх об'єднань (союзів, асоціацій), органів державної влади і органів місцевого самоврядування інформацію з соціально-трудових питань для здійснення своєї статутної діяльності;

2) обговорювати отриману інформацію із запрошенням представників роботодавців, їх об'єднань (союзів, асоціацій), органів управління організацією, органів державної влади і органів місцевого самоврядування;

3) користуватися державними засобами масової інформації в порядку, визначуваному договорами з їх засновниками, а також можуть бути засновниками засобів масової інформації.

5. У сфері участі в підготовці і підвищенні кваліфікації профспілкових кадрів (ст. 18 Закону про профспілки) профспілки мають наступні права:

1) створювати освітні і науково-дослідні установи.

Профспілкові освітні і науково-дослідні установи можуть частково фінансуватися за рахунок коштів відповідних бюджетів у встановленому порядку;

2) здійснювати підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації профспілкових кадрів і навчання профспілкових працівників і членів профспілки.

6. Права профспілок в області охорони труда і навколишнього природного середовища (ст. 20 Закону про профспілки).

Профспілки мають право брати участь в формуванні державних програм з питань охорони труда і навколишнього природного середовища, а також в розробці нормативних правових і інших актів, що регламентують питання охорони труда, професійних захворювань і екологічної безпеки.

Згідно ст. 13 Федерального закону від 17 липня 1999 р. N 181-ФЗ "Про основи охорони труда в Російській Федерації" (з изм. і доп. від 20 травня 2002 р., 10 січня 2003 р., 9 травня, 26 грудня 2005 р.) (далі - Закон про основи охорони труда) в організаціях з чисельністю більше за 10 працівників роботодавцями створюються комітети (комісії) з охорони труда, які організують розробку розділу колективного договору (угоди) з охорони труда, спільні дії роботодавця і працівників по забезпеченню вимог охорони труда, попередженню виробничого травматизму і професійних захворювань, а також проведення перевірок умов і охорони труда на робочих місцях і інформування працівників про результати вказаних перевірок. До складу таких комітетів (комісій) на паритетній основі входять представники профспілок.

Профспілки здійснюють профспілковий контроль за станом охорони труда і навколишнього природного середовища через свої органи, уповноважених (довірених) осіб з охорони труда, а також власні інспекції з охорони труда, діючі на основі положень, що затверджуються профспілками. У цих цілях вони мають право безперешкодно відвідувати організації незалежно від форм власності і підлеглості, їх структурні підрозділи, робочі місця, де працюють члени даної профспілки, брати участь в розслідуванні нещасних випадків на виробництві (роботі), захищати права і інтереси членів профспілки з питань умов труда і безпеки на виробництві (роботі), відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю на виробництві (роботі), а також з інших питань охорони труда і навколишнього природного середовища відповідно до федерального законодавства.

У разах виявлення порушень, загрозливих життю і здоров'ю працівників, профспілкові органи в організації, профспілкові інспектори з охорони труда мають право зажадати від роботодавця негайного усунення цих порушень і одночасно звернутися в федеральну інспекцію труда для вживання невідкладних заходів.

При невиконанні вимог по усуненню порушень, особливо у разах появи безпосередньої загрози життя і здоров'ю працівників, профспілкові органи, профспілкові інспектори з охорони труда мають право вимагати від роботодавця, органу управління організацією, посадової особи припинення робіт аж до прийняття остаточного рішення Федеральною інспекцією труда. Роботодавець, посадова особа зобов'язані негайно виконати таку вимогу.

Профспілки мають право брати участь в експертизі безпеки умов труда на, і визискуваних виробничих об'єктах, що будуються, що проектуються, а також в експертизі безпеки і визискуваних механізмів, що проектуються і інструментів.

7. Право профспілок на участь в здійсненні приватизації державного і муніципального майна (ст. 21 Закону про профспілки).

Профспілки мають право мати своїх представників в комісіях, що створюються в організації з приватизації державного і муніципального майна, включаючи об'єкти соціального призначення.

Представник профспілки входить в число представників організації, що направляються у відповідний комітет по управлінню майном для участі в роботі комісії з приватизації організації і здійснення профспілкового контролю.

8. Право профспілок на соціальний захист працівників (ст. 22 Закону про профспілки) включає в себе права в області: соціального страхування, охорони здоров'я, соціального забезпечення, поліпшення житлових умов і інших видів соціального захисту працівників.

Профспілки мають право брати участь в управлінні соціальним страхуванням, видаючи безкоштовно або з частковою оплатою путівки в санаторії, вдома відпочинку, виплачувати допомоги по державному соціальному страхуванню - за рахунок Фонду державного соціального страхування. Профкоми спільно з адміністрацією визначають право працівників на пенсію і роблять відповідні уявлення до органів соціального забезпечення про призначення пенсій.

Профспілки мають право брати участь в формуванні соціальних програм, направлених на створення умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини, в розробці заходів по соціальному захисту працівників, визначенні основних критеріїв життєвого рівня, розмірів індексації заробітної плати, пенсій, стипендій, посібників і компенсацій в залежності від зміни індексу цін, а також має право здійснювати профспілковий контроль за дотриманням законодавства у вказаній сфері.

Всі вказані права профспілок класифікуються по об'єму прав в правозастосуванні на чотири вигляду:

1) права виключно їх компетенції, які профспілка не ділить з адміністрацією. Це право, наприклад, видавати путівки в будинки відпочинку, санаторії, профілакторії, право контролю за охороною труда, дотриманням трудового законодавства;

2) спільні з адміністрацією права, в яких воля адміністрації і профспілки однакові як з їх ініціативи у відповідних питаннях, так і за рішенням питань. Це спільні підготовка і укладення колективного договору, визначення кандидатів на дошку пошани, в книгу пошани, уявлення до нагород за видатні результати в труді, розподіл житлоплощі і інш.;

3) права погоджувального характеру, коли норма права застосовується волею адміністрації, але вона повинна бути узгоджена з профспілковим органом. Таких прав у профспілок багато: згода профспілки на переклад членів профспілки на іншу роботу, на звільнення з ініціативи адміністрації члена відповідної профспілки без провини працівника, на організацію понаднормових робіт, робіт у вихідних і святкові дні і інш.;

4) права дорадчого характеру, коли адміністрація здійснює правозастосування з попереднього повідомлення про це профспілок в певний термін. У цей термін профспілковий орган може висловити свою думку, рекомендації по даних правоприменительним діях адміністрації.

Токийский раунд - перша спроба реформи системи торгівлі: У Токийськом раунді, який проходив з 1973 по 1979 р., брали участь 102 країни. Цей раунд продовжив зусилля ГАТТ, направлені на поступове зниження тарифів. Серед досягнутих результатів можна назвати зниження в середньому на одну третину митних зборів на дев'яти найбільших світових ринках, внаслідок чого середня величина тарифів на промислові вироби знизилася до 4.7 відсотка. Зниження т...
8.0. Інші важливі поняття: 8.1. Вираження Ринкова вартість не є синонімом терміну Справедлива вартість, широко бухгалтерського обліку, що використовується в стандартах. На відміну від Ринкової вартості, Справедлива вартість в бухгалтерському обліку передбачає продаж, який може відбутися при обставинах і умовах, відмінних від тих, які переважають на відкритому ринку для нормально організованої реалізації активі...
8.5. Види екологічного туризму: У цей час виділяють чотири вигляду екологічного туризму: 1. Науковий туризм. Як правило, туристськими об'єктами в таких турах виступають природні території, що особливо охороняються, заповідники, заповідники, національне парення. У ході наукових екологічних турів туристи беруть участь в різних дослідницьких експедиціях, ведуть польові спостереження. Широко відомі екотури в Латинській...
Тема 8. Маржіналізм: У останній чверті XIX в. в більшості європейських країн завершився промисловий переворот, внаслідок якого було створене велике промислове виробництво. Закінчилася епоха переходу від традиційних суспільств, заснованих на сільськогосподарському виробництві, до сучасного індустріального суспільства, в якому вирішальну роль грає велике машинне виробництво. Перехід до машинної техніки дозв...
5. Стратегія і реалізація: Наша стратегія полягає в якісному обслуговуванні вибраної ринкової ніші. У країні існує безліч малих і середніх компаній, бажаючих отримати якісні програми, вирішальні їх реальні проблеми. Ці компанії залишаються поза полем зору великих постачальників програмного забезпечення, які цікавляться тільки великими замовленнями. Програмне забезпечення, яке являє собою поліпшену версію станда...