На головну сторінку

Розділ 1. Сучасне російське антимонопольне регулювання

Загальна характеристика законодавства

Основоположні норми російського антимонопольного законодавства сформульовані в п. 1 ст. 8 і п.2 ст. 34 Конституції РФ і свідчать наступне:

«У Російській Федерації гарантуються єдність економічного простору, вільне переміщення товарів, послуг і фінансових коштів, підтримка конкуренції, свобода економічної діяльності» (п. 1 ст. 8);

«Не допускається економічна діяльність, направлена на монополізацію і несумлінну конкуренцію» (п.2 ст. 34).

Будучи сформульовані в досить загальному вигляді, дані норми конкретизуються і пояснюються в рамках федеральних законів і інших нормативно-правових актів. Варто підкреслити, що федеральні закони, по суті справи, є способами інтерпретації Конституції РФ, і їх норми прямо не витікають з її положень.

Спираючись на лежачі в основі антимонопольного законодавства теоретичні передумови можна виділити два основних вигляду законодавства.

По-перше, це «класичне» антитрестовское законодавство, яке регулює діяльність фірм, що володіють великою часткою ринку. Метою антитрестовского законодавства є обмеження дій таких фірм на користь споживачів, постачальників і конкурентів господарюючого суб'єкта. Основними актами в цій сфері є ФЗ «Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності на товарних ринках» від 22 березня 1991 г (далі - ФЗ) і ФЗ «Про захист конкуренції на ринку фінансових послуг»[13] від 23 червня 1999 р.

По-друге, це природно-монопольне законодавство, що встановлює монопольні права в ряді "інфраструктурних" галузей, а також особливості розпорядження власністю в цих галузях. Природно-монопольне законодавство відрізняється від інших схожих видів нецінового регулювання метою, що декларується - підвищенням економічної ефективності, а не, наприклад, забезпеченням якості і безпеки товарів як в законодавстві про ліцензування. Найбільш важливим законом в цій області є ФЗ «Про природні монополії».

По-третє, законодавство про добросовісну конкуренцію, яке забороняє дії компаній, не сумісні із звичаями ділового обороту, вимогою доброчесності, разумности і справедливості. Прикладами таких дій можуть бути поширення помилкових відомостей про конкурентів, використання чужої інтелектуальної власності або розголошування комерційної таємниці. Метою законодавства про добросовісну конкуренцію є запобігання шкоді, яка заподіюється або може бути заподіяний конкурентам.

В-четвертих, законодавство проти монопольних прав, заборонне або обмежуюче надання державою окремим господарюючим суб'єктам виняткових прав на здійснення певних дій.

Регіональне законодавство, за рідкими виключеннями, не містить оригінальних положень, і приймалося, в основному, як засіб конкретизації положень федерального або як спосіб придання федеральним законам додаткової легітимність на регіональному рівні.

Таким чином, ми маємо можливість сконцентрувати нашу увагу виключно на федеральному антимонопольному законодавстві. Нижче ми розглянемо основні принципи і заборони, сформульовані в його рамках.

Проблема монополістичного ціноутворення в російському законодавстві

Основний принцип антимонопольного законодавства в явному вигляді сформульований в ст. 5 ФЗ «Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності на товарних ринках». Даною статтею забороняються дії господарюючого суб'єкта (або групи осіб), що займає домінуюче положення, які мають, або можуть мати, своїм результатом обмеження конкуренції і (або) ущемлення інтересів інших господарюючих суб'єктів або фізичних осіб. Подальші заборони в рамках даної статті конкретизують цю базову норму.

Для уточнення значення даного положення ми визначимо деякі поняття, що згадуються в ній.

По-перше, під конкуренцією тут (ст. 4 ФЗ) розуміється «змагальність господарюючих суб'єктів, коли їх самостійні дії ефективно обмежують можливість кожного з них односторонньо впливати на загальні умови звертання товарів на відповідному товарному ринку».

По-друге, домінуючим положенням признається «виняткове положення господарюючого суб'єкта або трохи господарюючих суб'єктів на ринку товару, що не має замінника, або взаємозамінних товарів (далі - певного товару), що дає йому (ним) можливість впливати вирішальний чином на загальні умови звертання товару на відповідному товарному ринку або утрудняти доступ на ринок іншим господарюючим суб'єктам». (Ст. 4 ФЗ)

Подальша конкретизація норми в рамках п. 1 ст. 5 ФЗ показує, що найбільш загальною формою монополістичної поведінки є концепція монопольних цін, що передбачає, в тому числі, недовироблення товару в порівнянні з конкурентним рівнем. Даний висновок заснований на тому, що забороняється:

вилучення товарів із звертання, метою або результатом якого є створення або підтримка дефіциту на ринку, або підвищення цін;

встановлення монопольно високих (низьких) цін;

скорочення або припинення виробництва товарів, на які є попит або замовлення споживачів, при наявності беззбиткової можливості їх виробництва;

необгрунтована відмова від укладення договору з окремими покупцями (замовниками) при наявності можливості виробництва або постачання відповідного товару

порушення встановленого нормативними актами порядку ціноутворення.

Докладний виклад концепція монопольних цін отримала у Тимчасових методичних рекомендаціях по виявленню монопольних цін, прийнятих ГКАП РФ 21 квітня 1994 г, зокрема Додатком № 2 (Теоретичні основи визначення монопольної і конкурентної ціни).[14]

У Тимчасових методичних рекомендаціях порівнюється дві ситуації.

З одного боку, це ситуація конкурентних цін, виникаюча при вільній конкуренції. Згідно з Рекомендаціями, «вільна конкуренція передбачає таку (досить) велику кількість продавців і покупців, щоб жоден з них не міг вплинути істотний чином на рівень ринкової ціни». У такому випадку «ринкова (рівноважна) ціна є конкурентною».

З іншого боку, це ситуація монопольних цін, коли «монополіст може вибрати на кривій попиту будь-яку, найбільш вигідну для нього точку».

Монопольна ціна визначається через порівняння її з конкурентною ціною, т. е. вона може бути або вище, або нижче за її. Таким чином, ціни можуть бути як монопольно високими, так і монопольно низькими [15].

«Найбільш складну проблему являє собою визначення конкурентної ціни на продукцію, що перевіряється, і, відповідно, відхилення від неї фактичної ціни, по якому в поєднанні з фактами вилучення товарів із звертання можна робити висновок про встановлення монопольно високої ціни. Ціна в умовах вільної конкуренції (конкурентна ціна) дорівнює граничним витратам». Однак, «механізм визначення граничних витрат є теоретичною категорією і не знайшов широкого застосування в господарській практиці». Тому «за базову, при відповідних можливостях і умовах, можна взяти ціну такого ж або аналогічного товару, яка склалася на конкурентному (даному або сусідньому) ринку». Рекомендації, правда, зазначають, що «приведені методи є наближеними», а «реальне значення конкурентної ціни може визначити тільки ринок в умовах довершеної конкуренції».

Ще одним способом виявлення монопольного ціноутворення - виявлення «скорочення його {товару} виробництва підприємством-монополістом при неповному використанні виробничих потужностей і стійкому попиті на даний товар». Варіантом такої поведінки потрібно вважати «збереження обсягів виробництва, але зменшення постачання на ринок», ознакою якого є «збільшення запасів на складі».

У разах монопольного ціноутворення ФАС і його територіальні підрозділи спільно з органами цінового контролю можуть «балансувати інтереси сторін за принципом «справедливої ціни»», яка визначається як «сума собівартості, перевіреної на обгрунтованість по всіх статтях калькуляції, і прибутку, об'єктивно необхідної на розвиток підприємства».

Заборони і обмеження на ділові практики, ті, що не відносяться до монополістичного ціноутворення

Також ФЗ «Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності на товарних ринках» містить ще декілька заборон, які ми більш детально розглянемо у другому розділі.

Так, стаття 5 ФЗ забороняє:

нав'язування контрагенту умов договору, не вигідних для нього або що не відносяться до предмета договору (необгрунтовані вимоги передачі фінансових коштів, інакшого майна, майнових прав, робочої сили контрагента, згоду укласти договір лише при умові внесення в нього положень, що стосуються товарів, в яких контрагент не зацікавлений, і інших);

створення умов доступу на товарний ринок, обміну, споживання, придбання, виробництва, реалізації товару, які ставлять один або трохи господарюючих суб'єктів в нерівне положення з іншим або іншими господарюючими суб'єктами (дискримінаційні умови);

створення перешкод доступу на ринок (виходу з ринку) іншим господарюючим суб'єктам.

Стаття 6 ФЗ вводить заборону на деякі форми горизонтальної і вертикальної інтеграції компаній. Так, «забороняється укладення договору, інакшої операції, угоди (далі - угода) або здійснення узгоджених дій господарюючими суб'єктами, діючими на ринку одного товару (взаємозамінних товарів), які приводять або можуть привести до:

встановленню (підтримці) цін (тарифів), знижок, надбавок (доплат), націнок;

підвищенню, зниженню або підтримці цін на аукціонах і торгах;

розділу ринку за територіальним принципом, по об'єму продажу або закупівель, по асортименту товарів, що реалізовуються або по колу продавців або покупців (замовників);

обмеженню доступу на ринок або усуненню з нього інших господарюючих суб'єктів як продавці певних товарів або їх покупців (замовників);

відмові від висновку договорів з певними продавцями або покупцями (замовниками)».

Також закон забороняє висновок інакших угод або здійснення узгоджених дій, внаслідок яких є або можуть мати місце недопущення, обмеження, усунення конкуренції і ущемлення інтересів інших господарюючих суб'єктів. Причому згідно п. 3 ст. 6 заборона розповсюджується також на не конкуруючі один з одним організації, якщо їх угоди або узгоджені дії спричиняють недопущення, обмеження або усунення конкуренції, а стаття 17 вводить дозвільний порядок здійснення великого злиття і поглинання, що є крайньою формою угод про координацію діяльності фірм.

У кінцевому результаті, перераховані в статті 6 ФЗ заборони концептуально пов'язані з проблемами монополістичного ціноутворення, як найбільш загальною формою вияву монопольної влади [16]. Даний зв'язок, та, що є основною парадигмою економіки організації промисловості може бути виражена формулою «структура-поведінка-результат». Інакшими словами, структура ринку визначає поведінку фірм на даному ринку, а поведінка, в свою чергу, визначає суспільний добробут.

Виходячи з цього, згадані заборони можна розділити на регулювання структури ринку і запобігання створенню «бар'єрів для входу», існування яких робить зв'язок між структурою і поведінкою більш визначеним [17].

Обмеження на адміністративні бар'єри в антимонопольному законодавстві

Особливу роль в ФЗ «Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності на товарних ринках» грає сформульовану в статті 7 заборону органам державної влади і місцевого самоврядування «приймати акти і (або) здійснювати дії, які обмежують самостійність господарюючих суб'єктів, створюють дискримінаційні умови діяльності окремих господарюючих суб'єктів, якщо такі акти або дії мають або можуть мати своїм результатом недопущення, обмеження, усунення конкуренції і ущемлення інтересів господарюючих суб'єктів». Ці заборони, на відміну від перерахованих вище, накладаються не на господарюючі суб'єкти, а на діяльність держави і органів місцевого самоврядування, що володіє владою не в метафоричному («монопольна влада»), а буквальному значенні.

Деякі приклади адміністративних бар'єрів можна знайти як в самому ФЗ (обмеження на створення нових господарюючих суб'єктів; заборони і перешкоди здійсненню окремих видів діяльності; обмеження права компаній на продаж, придбання і обмін товарів; необгрунтовані пільги і вказівки про пріоритетне обслуговування і висновок договорів), так і в п. 7.3.2. «Порядку проведення аналізу і оцінки стану конкурентної середи на товарних ринках» (ліцензування окремих видів діяльності, квотирование, рішення органів влади по обмеженню ввезення (вивозу) товарів на територію (з території), перешкоди, що чиняться у відведенні земельних дільниць, наданні виробничих і конторських приміщень).

Регламентація природних монополій

Особливістю ФЗ «Про природні монополії» є те, що на відміну від ФЗ «Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності на товарних ринках» він зачіпає не «монополістичну поведінку», а власне діяльність підприємств, що оголошуються природними монополістами. Таким чином, задача відділення монополістичною від немонополістичної діяльності досягається шляхом прямого оголошення деяких видів діяльності монополістичними. З цієї причини теоретичні посилки даного ФЗ не так явно виводяться з його тексту, як, наприклад, доктрина монопольних цін.

Передусім, в законі можна виявити, що природна монополія - окремий випадок монополії (відсутність конкуренції). Відмітною ознакою природної монополії є зниження середніх витрат по мірі зростання обсягу виробництва. Однак, ФЗ додає, що вироблювані природною монополією товари повинні бути такими, що вони «не можуть бути замінені в споживанні іншими товарами». Особливістю даного вигляду монополії є те, що внаслідок убуваючих середніх витрат конкуренція на даному ринку товару небажана т. до. наявність трохи конкурентів привела б до зростання собівартості товарів (ст. 3 ФЗ).

Наявність на ринку певного товару ситуації природної монополії не є назавжди визначеною. Можливий перехід «з стану природної монополії в стан конкурентного ринку» (ст. 7 ФЗ). Однак цей перехід є благом тільки в тому випадку, якщо він «економічно виправданий».

«Незаменимость в споживанні» товарів природних монополій впливає на те, що попит «в меншій мірі залежить від зміни цін на цей товар, чим попит на інші види товарів». Такий характер попиту може породити монополістичне ціноутворення і обмеження пропозиції.

Для уникнення негативних наслідків закон передбачає обов'язкове обслуговування ряду споживачів, а також цінове регулювання за допомогою встановлення цін (тарифів) або їх граничного рівня (ст. 6). Це дозволить повернути ринкову ситуацію (ціну і обсяг виробництва) до конкурентного рівня.

При встановленні цін необхідно керуватися не тільки інтересами споживачів, але і суб'єктів природних монополій, що означає «доступність товару, що реалізовується ними для споживачів і ефективне {їх} функціонування» (ст. 1 ФЗ). Дана ідея також передбачає, що при розрахунку тарифів треба керуватися необхідністю покриття економічно обгрунтованих витрат, утворенням планового чистого прибутку, сплати податків і потребами в інвестиціях.[18] У цій ситуації, коли витрати виробництва стають базою для визначення ціни, цілком природно, що органи регулювання здійснюють контроль за великими витратами природних монополій, і ст. 7 ФЗ наділяє їх відповідними правами.

1. Історіографія питання про договір 907 р.: 1. ІСТОРІОГРАФІЯ ПИТАННЯ Про ДОГОВІР 907 р. 907 рік став в історії російської дипломатії віхою не менш, якщо не більш, значної, ніж рік 860-й, коли Русь була визнана Візантієй як держава і уклала з імперією перший договір "світу і любові". Під 907 р. автор "Повісті тимчасових років" вміщує розповідь про новий похід російського війська на Константінополь і про укладення нового російс...
1.2. Рахунки платіжного балансу: Платіжний баланс якої-небудь країни - це статистичний звіт про всі економічні операції між її резидентами і зовнішнім світом. Платіжний баланс включає рахунок поточних операцій (NX), рахунок руху капіталу (КА) і зміну офіційних резервних активів (ДR). Суму NX і КА звичайно називають балансом офіційних розрахунків (BP). ВР = NX + КА У тому випадку, коли баланс офіційних розрахунків від...
С. ю. Ермакова. Нові підходи до державного регулювання економіки: м. Улан-Уде, Східно-Сибірський Державний Технологічний Університет Національно-історичні особливості розвитку Росії зумовили той факт, що традиційною для нашої країни є значна роль структур державної влади в суспільному розвитку. У сучасній Росії відбувається процес посилення державної влади, і цей факт є улюбленим предметом дискусій економічного і політичного співтовариства. Можна до...
34.3. Розвиток економіки СРСР в 50-80-е роки: Особливості формування колоніальної системи В рабовласницькому суспільстві слово «колонія» означало «поселення». Древній Єгипет, Месопотамія, Греція, Рим мали колонії-поселення на чужій території. Колонії в сучасному значенні слова з'явилися в епоху Великих географічних відкриттів в кінці XV - початку XVI вв. Внаслідок Великих географічних відкриттів починає формуватися колоніальна си...
5.3.3. Стратегія просування: Компанія Привал планує реалізувати агресивну стратегію просування на ринок. Реклама в цьому процесі буде грати другорядну роль. Ми плануємо витратити до 100000 крб. на з'ясування потреб навколишнього населення і шляхів, за допомогою яких компанія може найкращим образом їх задовольнити. Для цього будуть випущені друкарські матеріали і організовані інші маркетингові програми. Організаці...